* DDM Praha 6 *

* Přihlášení
* Zaregistrovat

* Novinky
* Kalendář akcí

Turnaje:

* Přebor družstev
* Čtvrteční blicky
* Přebor klubu
* Online přebor klubu
* Multimédia
* Problémisti

Klub:

* Diskusní fórum
* Hattrick fórum
* Šachy pro děti
* Naši hráči
* Naši uživatelé
* Naše partie
* Kontakt a historie
* Společné akce
* Naši sponzoři

Zajímavosti:

* Počítačový šach
* Diagramy týdne
* Úloha dne
* Skládačky
* Dokumenty
* Odkazy
* Tyto stránky

* Šachové skladby

Účast klubu na řešitelské soutěži International Solving Contest

V prostorách našeho DDM se už několikrát konalo „Mezinárodní mistrovství problémistů“. Bližší informace lze najít na internetových stránkách Sdružení problémistů.

Článek k narozeninám člena klubu

Článek co vyšel v lednu 2013 v „Šachové skladbě“ který napsal Josef Maršálek držitel zlaté olympijské medaile v praktickém šachu a publicista desítek šachových článků a několika šachových knih. Článek byl napsán k 65. narozeninám Alexandra Fici, a k 70. narozeninám Zdeňka Labaje.

Zprávy ze starších mistrovství ČR

12. mistrovství ČR v řešení 2004

12. mistrovstí ČR v řešení šachových skladeb se zúčastnil i hráč našehu klubu Alexander Fica. Bohužel se mu moc nedařilo a obsadil až 15. příčku (z 20 účastníků) se ziskem 17,5 bodu. V tomto mistrovství se celkovým vítězem stal Piotr Murdzia z Polska před naším Michalem Dragounem. Třetí příčku obsadil Marek Kolčák ze Slovenska.

Zmínku o 12. mistrovství ČR lze nalézt v Československém šachu 6/2004:

Mistrovství České republiky se konalo 15.-16.5.2004 v Praze v Domě dětí a mládeže na Bílé Hoře. Na startu se sešlo 20 soutězících z Česka, Slovenska a Polska. První kolo dvojtažek bylo dost obtížné, jen čtyři řešitelé získali plný počet patnácti bodů (za 20 minut). Trojtažky bezchybně vyřešili pouze Dragoun (vítěz kola) a Murdzia, ostatní nepatrně ztráceli. Studie byly dost snadné (průměrná obtížnost 69%), osm soutězících získalo 15 bodů a P.Murdzia vytvořil nový rekord českých mistrovství časem 17 minut. Po prvním dnu měli plných 45 bodů Murdzia a Dragoun, o 5,5 bodu zaostávali Širáň a Vanka.
Druhý den byl v režii exmistra světa Piotra Murdzii z Polska. Zvítězil ve všech kolech a s plným bodovým ziskem nedal nikomu šanci. Náš Michal Dragoun přes drobné ztráty jasně obhájil druhou příčku a stal se podesáté mistrem ČR. I třetí místo stejně jako loni obsadil Marek Kolčák ze Slovenska, tentokrát však jen o půl bodu před svým kolegou Ĺ. Širáněm.

9. mezinárodní mistrovství ČR v řešení šachových problémů 2001

Mezinárodním mistrem ČR se stal P. Murdzia z Polska, mistrem ČR je M. Dragoun, který se umístil na 2. místě. Fotky jsou zde.

V časopise Československý šach 6/2001 se o akci píše:

O víkendu 12. - 13.5.2001 se v Praze 6 v Domě dětí a mládeže konalo již 9. mistrovství České republiky v řešení šachových problémů, které bylo sedmým mezinárodním mistrovstvím ČR. Při neúčasti čtyř přihlášených (včetně A. Selivanova) se na startu sešlo 23 soutěžících ze čtyř zemí (13× ČR, 4× Slovensko, 5× Polsko,, 1× Ukrajina). Dvojtažky byly nejlehčím oddělením, 14 řešitelů získalo plných 15 bodů. Zajímavý byl časový rekord dvojtažkového specialisty V. Markovcije z Ukrajiny, který všechny tři úlohy vyřešil za pouhé dvě minuty. Zato oddělení trojtažek již nekompromisně rozdělilo pole soutěžících, v boji o medaile zůstala čtveřice Murdzia, Kolčák, Piliczewski a Dragoun. Jejich pořadí určila úloha s velkým množstvím variant, z nichž všechny uvedl pouze P. Murdzia z Polska a dostal se tak do čela soutěže. Studie nebyly příliš obtížné a pořadí nezměnily, přesto o vzrušení nebyla nouze. Třetí remízová studie se totiž ukázala nekorektní, kdy černý mohl vynutit přechod do teoreticky vyhrané koncovky K + 2×J : K + p. Studie byla tedy vyřazena a dle pravidel byl všem v tomto oddělení započítán maximální čas. Po prvním dnu byl odstup mezi Murdziou a čtvrtým Dragounem pouze jeden bod. Pomocné maty patřily k těm nejobtížnějším oddělením, jen pět účastníků bodovalo naplno (vedoucí čtveřice a M. Henrych), oddělení vyhrál časem 14 minut M. Dragoun. V mnohotažkách ztratili půl bodu Kolčák a Dragoun, oba Poláci vedoucí skupiny získali plných 15 bodů a Piliczewski se bodově odpoutal od Kolčáka. Poslední oddělení však zamíchalo pořadím. Nejtěžší pětitahový samomat 41 vyřešili jen Dragoun a Murdzia, který ale ztratil půl bodu. Byla to však jeho jediná ztráta v celé soutěži a zaslouženě získal titul mezinárodního mistra ČR. Michal Dragoun se díky kompletnímu zisku v posledním kole dostal na druhé místo a stal se po sedmé mistrem ČR. V sobotu odpoledne se konala tradiční blesková řešitelská soutěž dvojtažek hraná vyřazovacím systémem - Solving show. Řešilo se z natištěných diagramů, protože připravené diapozitivy s pozicemi měly malý kontrast černých kamenů na tmavých polích. Soutěž vyhrál Murdzia před Piliczewskim, za nimi skončili naši Burda a Libiš. Zúčastnilo se 15 soutěžících. Rozhodčími soutěží byli jako tradičně ing. Burda a ing. Jelínek, se studiemi pomohl i M. Matouš. Zázemí akce obětavě řídil ing. Jiří Krejnický z DDM Praha 6, kterému patří náš dík stejně jako všem, kteří dodali věcné a knižní ceny pro všechny účastníky mistrovství.


♖♘♗♕♔♙♟♚♛♝♞♜ | Copyright © 2001-2022 ŠK DDM Praha 6 | 📧    Facebook  Ikona DDM