Michal Hacaperka, 13. 3. 2016 12:58 | aktualizace: 13. 3. 2016 13:00

„Opravdu nabízíte remízu? Vždyť jsem křuplej… Ale dobře, já ji teda beru.“
Jan Němec

„Zůna, Rakouš, Fica…, no pánové, co ten střed?“
Vladimír Křivánek

V devátém kole pražského přeboru se odehrál souboj generací. Domov důchodců v Bohnicích přivítal na své půdě Dům dětí a mládeže z Prahy 6. A nevyzpytatelní důchodci si na nás hned připravili malou lest. Začátek zápasu posunuli o půl hodiny dřív a nikomu o tom neřekli. A tak se stalo, že při úvodním hvizdu neseděl za šachovnicí jediný hráč mladší osmnácti let.

Nakonec jsme se ale sešli všichni, abychom v přímém souboji o postup starší pány potrápili, i když s časovým hendikepem to nebyla snadná úloha.

První dohrál Honzíček. Zahrál svůj standard, rozehrál rychle zahájení, aby se pak dostal do prohrané pozice. Naštěstí v ní mu soupeř nabídl remízu, kterou Honza po očividném zdráhání přijal. Jak se ukázalo později, ta půlka byla velmi důležitá, i když, samozřejmě, Honza měl vyhrát.

Radovali jsme se ale na druhé šachovnici, kde Toník soupeře přehrál s velkou elegancí. Obětoval dva pěšce, aby pak černou pozici rozložil do posledního šroubečku.

Jako třetí jsem dohrál já, a byla to otřesná partie. Přišel jsem o čtyřicet minut později a dalších čtyřicet minut jsem si dovolil spotřebovat na zahájení.

FEN: rnbqr1k1/pppnppbp/3p2p1/8/3PPB2/2N2N1P/PPPQ1PP1/2KR1B1R b - - 0 8

A tak se stalo, že po osmém tahu 8…c5 mi zbývalo osmnáct minut do konce partie, navíc v pasivní pozici s téměř pěšcem míň. Naštěstí soupeř zahrál slabě a mně se podařilo uzmout celou věž.

FEN: 2r1r1k1/p3ppbp/3pbnp1/qp1N4/4P3/P1PQBN1P/1P3PP1/1KR1R3 w - - 0 19

V pozici na diagramu si bílý nevšiml taktického obratu a zahrál 19.Sd4?? S radostí jsem si sebral jezdce a partie pokračovala: 19….Jxd5 20.exd5 Sf5 21.Ve4 e5 22.Ka1? Sxe4 23.Dxe4 exd4 25.Dd3 dxc3

FEN: 2r1r1k1/p4pbp/3p2p1/qp1P4/8/P1pQ1N1P/1P3PP1/K1R5 w - - 0 25

s totálním rozkladem bílé pozice, navíc s věží v kapse, to jen tak pro jistotu. Nyní jsem byl s pozicí již spokojen a navíc mi zbývalo luxusních osm minut do kontroly. Po dalších deseti tazích se bílý vzdal.

Další výhru přidal Eda na osmičce. Bílými získal ze zahájení prostorovou převahu a svého soupeře úplně umačkal. Myslím, že Edovu pozici by si rád zahrál každý.

FEN: 2b2k2/2r1qrpp/p1PQp3/1p1pPp2/1P1N1P2/4P3/2R3PP/2R3K1 w - - 0 0

Stav zápasu byl tak ½ : 3½ pro nás, jenže na ostatních šachovnicích to vypadalo prachbídně. Jediný, kdo se mohl snažit o výhru, byl Vláďa, i když jeho pozice byla spíš v rovnováze. Zdeněk bojoval srdnatě bez dvou figur, Pavel bez kvality a Saša pokazil pozici v časové tísni a bránil se horko těžko nechytatelnému pěšci na sedmé řadě.

Ale postupně. Další skončil Pavel, když pozici bez kvality prostě vzdal a šel domů. K hluboké nelibosti Vládi („Jako rozumíš, to je jenom kvalita!“), za družstvo se totiž bojuje do posledního pěšce, zvlášť, když je každá půlka dobrá.

Zdeněk ve své partii také moc štěstí neměl. Přišel ještě později než já, a to se těžko hraje. Obětoval za útok jednu figuru za druhou a vznikla následující koncovka.

FEN: 5r2/1N2Rp2/p5k1/7p/2P1B1p1/1P6/5R1K/r7 b - - 0 0

Zdeňkova pozice i bez dvou figur je dostatečně dynamická – Zdeněk zahrál 1…f5! a ještě se hrálo další hodinu. Ale na remízu to bohužel nestačilo, bílý přeci jen dovedl partii do vítězného konce.

A tak za tradičního stavu 3½ : 3½ dohrával poslední partii Vláďa. Po komplikacích střední hry, kdy mu Milan vzdoroval, jak se dalo, rozhodovala se hra ve věžové koncovce.

FEN: 8/8/2R3pp/5k2/5p1P/2P5/6PK/5r2 w - - 0 0

Tady ještě žhnula malá jiskřička naděje. V pozici na diagramu bílý zahrál 1.h5?, což se přihlížejícím zdálo jako silný a zachraňující tah (správné ovšem bylo 1.g4+). Vláďa pokračoval ještě správně 1…g5! , ale po 2.g3,

FEN: 8/8/2R4p/5kpP/5p2/2P3P1/7K/5r2 b - - 0 1

mělo přijít vyhrávající 2…f3! s dalším Kg4 a po nějakém šachu Vc2+ dobrat na g3 králem a matem. Jenže přišlo 2….Vf2+? 3.Kg1 fxg3 4.Vxh6 Kg4 5.Vg6 Vc2 6.Vf6 Kxh5 7.Vf8 Vxc3. Milan pak s minutou proti osmi nabídl Vláďovi remízu se slovy: „…a když ji nepřijmeš, tak ji budu reklamovat.“ Jenže v místnosti nebyl žádný rozhodčí, ani jiná pověřená osoba, aby v takové situaci mohla rozhodnout. Nastala patová situace. Vláďa remízu odmítl se slovy: „No tak mi to ukaž,“ a oba soupeři hráli dál. Milan to Vláďovi nakonec ukázal a partie skončila opravdu remízou.

Výsledek 4:4 je trochu zklamáním, na druhou stranu lepší než prohra. Stále zůstáváme ve hře o postup a další kolo s Unichessem bude nesmírně důležité!