Diagramy týdne (1)

Počínaje dneškem, zavádím na naše internetové stránky novou rubriku nazvanou "Diagramy týdne". Každý týden se zde objeví k řešení dva diagramy s kombinacemi, koncovkami či jinými zajímavými pozicemi převážně z partií hráčů DDM Praha 6. Řešení bude uvedeno vždy následující týden s další porcí diagramů. Zároveń tímto vyzývám hráče našeho klubu (ale nejen je!), aby mi na mojí emailovou adresu zasílali své povedené, ale i nepovedené či nevyužité kombinace nebo pozice z vašich partií, o kterých si myslíte, že by mohly být nějakým způsobem zajímavé či poučné. Může se jednat o pozice z jakýchkoliv partií, ať už vážných turnajových, bleskových, volných, internetových apod. Vaším zájmem o tuto rubriku a zaslanými zajímavými pozicemi budu velice potěšen. Takže neváhejte a posílejte!

Pozn. Diagramy jsou bodovány podle obtížnosti (můj subjektivní názor) od 1 do 5 bodů.


Diagram 1


Tato pozice mohla vzniknout z jedné Honzovy partie a je instruktivním příkladem na téma zavlečení. Najdete jak může bílý vynutit rychlý mat? (2 body)


Diagram 2


A zde je prozměnu hezký příklad na téma vazba. Svým posledním tahem Dh5 vytvořil černý efektní křížovou vazbu. Zdá se, že bílý je ztracen, protože hrozí jak Dxg5, tak dvojnásobné braní na f3 s následujícím d1D a pokud bílý obě tyto hrozby odrazí tahem 1.Sxd2, přijde 1..Jxe5. Otázka zní: může se bílý zachránit? Pokud ano, jak? (3 body)